top of page
Library

Смілянська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №4
Смілянської міської ради Черкаської області

Get in Touch

Відзначення Героя - випускника школи

Указом Президента України від 23 травня 2024 року нагороджений орденом "За мужність  ІІІ ступеня" (посмертно) випускник школи 2008 року випуску Лизуненко Анатолій Сергійович, 01.12.1992 року народження , який віддав життя за Батьківщину 28.07.2023 року внаслідок артилерійського обстрілу бойових позицій на Луганщині. 
Вічна пам'ять Герою! Пам'ятаємо! Віримо в Перемогу!

0-02-05-b243c4d042f7f6cf842a6b414f35628757e1f273c4e517b92c63e9bdb4432712_18166022eeab2ed3.
0-02-05-a9c860f2607ea4c43bfcb1355c95c9559f8f790b8de18e0818903751888f5bfb_15bdea5a56847bd5.

Дотримання охорони праці запорука безпечного життя

оп буклет_page_1.jpg

Щеплення вбережуть від кору

 

        Кір – дуже заразне і небезпечне захворювання, яке може спричинити інвалідність або навіть смерть. У вагітних жінок, не щеплених від кору, він може спровокувати передчасні пологи чи призвести до народження дитини з малою вагою.

       Специфічного лікування від кору не існує. Спалахи кору виникають  через недостатній рівень охоплення щепленнями (при плані 95-100% для виникнення колективного імунітету, виконання досягає 85%). Надійний захист від цієї хвороби – вакцинація. Дві дози — у віці 1 рік та у 6 років — забезпечують надійний захист. 

       Враховуючи низький рівень охоплення щепленнями дитячого населення, порушення термінів вакцинації, масову міграцію населення у зв’язку з війною,  наступний спалах кору за прогнозом очікується у 2023-2024 роках. Останній спалах в Україні відбувся  у 2017–2019 роках. У м. Сміла у 2019 році зареєстровано 27 випадків, проти 7 у 2018 році. 

        Зараз, коли батьки роблять усе, щоб  захистити дітей від очевидних загроз війни, важливо також подбати і про те, щоби вберегтися від невидимого ворога – інфекційних захворювань.

        Закликаємо батьків бути відповідальними, перевірити вакцинальний статус своїх дітей і надолужити пропущені щеплення.

Про Український тиждень імунізації

          Європейський тиждень імунізації проводиться з 24.04.2024 по 30.04.2024 під егідою ВООЗ з метою підвищення обізнаності про важливість імунізації для профілактики інфекційних захворювань та захисту життя.

Вакцинація – найкращий метод захисту від інфекційних хвороб.

         Термін введення вакцини та мінімальний інтервал між щепленнями в Україні регламентує Національний календар щеплень, який відповідає Європейським стандартам. У день призначення профілактичного щеплення, проводиться медичний огляд з обов’язковим вимірюванням температури тіла для виключення гострого захворювання. Профілактичні щеплення проводяться тільки одноразовими або самоблокуючими шприцами.

          Турбота про здоров’я дітей для батьків, насамперед, профілактика найбільш розповсюджених інфекційних захворювань. І тільки вакцинація зможе надійно і ефективно захистити вашу дитину, допоможе їй вирости здоровою і зберегти здоров’я нації.

          Будь-яке щеплення є в сотні разів безпечнішим, ніж захворювання, від якого воно захищає.

Рекомендації для профілактики грипу та ГРВІ

 

Грип – це серйозне високозаразне захворювання з ризиком госпіталізації та навіть смерті, збудником якого є віруси трьох типів: А, В, С. Віруси грипу В і С викликають поодинокі захворювання, вірус типу А найчастіше стає причиною спалахів.

Грип дуже легко передається повітряно-крапельним шляхом. Навіть хворий із легкою формою грипу становить небезпеку для оточуючих протягом усього періоду прояву симптомів, до 7 днів.

Зазвичай симптоми грипу з’являються раптово, найчастіше це: підвищення температури тіла до 38°С і вище; головний біль, біль у м'язах, біль у горлі; кашель; нежить.

Особливо вразливими до інфекції є: діти віком до 5 років; вагітні; люди похилого віку; хворі на діабет, хронічні легеневі та серцево-судинні захворювання. 

Правильна профілактика грипу допоможе захистити себе та оточуючих від зараження та запобігти поширенню небезпечних вірусів.

Найефективнішим засобом профілактики грипу є вакцинація. Оптимальний час для введення вакцини – початок осені, разом з тим, щеплення рекомендують робити впродовж всього сезону грипу. Вакцинація посилює здатність організму протистояти грипу. Імунітет після введення вакцини формується через 7-14 днів.

Корисні поради для профілактики грипу:

Захворів – сиди вдома!
Візьміть лікарняний. Грип швидко передається, тому так званий "трудовий героїзм" лише сприятиме поширенню інфекції.

Уникайте близького контакту з хворим
Намагайтеся якнайменше перебувати поряд із людьми, у яких застуда, нежить або кашель. Якщо захворіли ви, то тримайте дистанцію з іншими людьми, щоб вберегти їх від хвороби. Використання маски виправдане лише за умови використання її хворою людиною, якщо поряд здорові. Звісно, вірус вона не затримає, але допоможе зупинити крапельки із вірусом.

Прикривайте ніс та рот
Під час кашлю та чхання грип розповсюджується особливо швидко. Прикрийте серветкою рот та ніс — це знизить ймовірність передачі інфекції іншим.

Мийте руки
Часте миття рук допоможе захиститися від мікробів. Якщо поруч немає води та мила, використовуйте спреї для рук на спиртовій основі.

Намагайтеся не торкатися обличчя
На руках дуже багато мікробів. Торкаючись руками обличчя ви збільшуєте шанси мікробів потрапити в організм через очі, рот та ніс.

Провітрюйте та дезинфікуйте приміщення
Регулярно провітрюйте приміщення, ретельно очищайте та дезинфікуйте поверхні, до якої часто торкаєтеся вдома, на роботі або в навчальних закладах. Це особливо важливо, якщо в приміщенні перебуває хворий.

Привчіть себе до корисних звичок
Будьте фізично активними, уникайте стресу, висипайтеся, пийте багато води та харчуйтеся поживно.

Бережіть себе та своє здоров'я!

yZkjTd--FbYF0bk5Ck-VBhmPPaVIQAu925F8yX8Inmfz3zEspgfHTJn1APE2Gns705aTECxqJ6rzzuc-HdoFZny-0l
d92e4d09143a503afbeb6d8c611b0539.jpg

Як запобігти булінгу в дитячому колективі?

Поради для батьків та педагогічних працівників.

Швидка та доречна реакція дорослих (батьків і вчителів) на ситуацію булінгу повертає дітям відчуття безпеки та захищеності, демонструє, що насильство не прийнятне. Саме тому, як тільки Ви побачили або дізналися про булінг:

- негайно втручайтесь та зупиняйте насильство! Булінг не можна ігнорувати;

- зберігайте спокій та будьте делікатними, не примушуйте дітей публічно говорити на важкі для них теми. Краще вести розмову наодинці, або в малих групах;

- уникайте слів «жертва» чи «агресор» - це призводить до стигматизації;

- не намагайтеся ставати на чийсь бік або викликати відчуття провини до того, хто потерпає від булінгу. Так ви закріплюєте поведінку жертви;

- пояснюйте, які саме дії є насильством і чому їх необхідно припинити;

Не вимагайте публічних вибачень. Це може загострити ситуацію;

- допоможіть дітям зрозуміти, що таке булінг і як протистояти йому безпечно;

- спілкуйтеся з дітьми, прислухайтеся до них. Знайте їхніх друзів, запитуйте про школу, розумійте їхні проблеми;

- заохочуйте дітей робити те, що вони люблять. Інтереси та хобі можуть допомогти дітям здружитися і попередити схильність до булінгу;

- показуйте приклад ставлення до інших із добротою та повагою.

Якщо Ви побачили принизливе фото чи відео з дитиною у соціальних мережах, Вам слід спокійно та поступово зробити наступні кроки:

- поговоріть з дитиною. Скажіть, що Ви не звинувачуєте її у тому, що фото/відео потрапило до мережі (формування культури користування кібер- простором тема, якій слід приділяти багато уваги, але не в кризовій ситуації);

- запевніть дитину, що вона може Вам довіритись і показати всі образливі

відео та фото, як соромно б їй не було. Часто такий контент інтимного характеру, через що дитині важко про це говорити;

- підкресліть, що Вас зараз цікавить не їх вміст, а як їх вилучити з мережі;

- напишіть особистого листа до сервісу технічної підтримки соціальних мереж про те, що контент (вкажіть посилання) принижує права дитини, і Ви вимагаєте його вилучити;

- покажіть дитині, що Ви на її боці у цій складній ситуації;

- поясніть дитині правила безпечного користування соціальними мережами.

Як зрозуміти, що дитина піддається булінгу/кібербулінгу:

- у дитини мало або взагалі немає друзів, з якими вона проводить час.

- боїться ходити до школи або брати участь у заходах із однолітками (гуртки, спорт);

- ходить до школи довгим, незвичним шляхом;

- втрачає інтерес до навчання або раптом починає погано вчитися;

- приходить додому сумна, похмура, зі сльозами.

- постійно відмовляється йти до школи, посилаючись на головний біль, біль у животі, погане самопочуття;

- має розлади сну або часті погані сни;

- втрачає апетит, проявляє тривожність, страждає від низької самооцінки;

- якщо дитину шантажують у школі, вона може почати просити додаткові гроші на кишенькові витрати, щоб відкупитися від агресора.

Як допомогти дитині, якщо вона піддається булінгу.

Коли діти стають жертвами булінгу вони соромляться про це говорити та

часто звинувачують себе в тому, що сталось. Придивіться до поведінки та настрою своєї дитини.

Якщо Ви маєте підозри, що вона стала жертвою булінгу:

- у першу чергу заспокойтесь, і тільки після цього починайте розмову з дитиною;

- дайте відчути, що Ви поруч, готові підтримати та допомогти, вислухати та захистити;

- запевніть дитину, що Ви не звинувачуєте її у тому, що відбувається, і вона може говорити відверто;

- пам’ятайте, що дитині може бути неприємно говорити на цю тему, вона вразлива у цей момент. Будьте терплячими та делікатними;

- спробуйте з’ясувати все, що зможете, проте не повторюйте ті ж самі запитання по декілька разів, допитуючись;

- запропонуйте подумати, які дії допоможуть дитині почуватися у більшій безпеці зараз (наприклад, бути певний час ближче до дорослих, не залишатися після уроків тощо);

- розкажіть дитині, що немає нічого поганого у тому, щоб повідомити про агресивну поведінку щодо когось учителю або принаймні друзям;

- поясніть різницю між «пліткуванням» та «піклуванням» про своє життя чи життя друга/однокласника;

- спитайте, яка саме Ваша допомога буде корисна дитині, вислухайте уважно. Можливо Ви запропонуєте свій варіант. Це допоможе розробити спільну стратегію змін;

- пам’ятайте, що ситуації фізичного насильства потребують негайного втручання з боку батьків та візит до школи;

- спільно з дитиною шукайте нові способи реагування на ситуацію булінгу.

Як допомогти дитині, якщо вона виявилась агресором.

Для того, щоб надати допомогу дитині-булеру, треба перш за все зрозуміти причину такої поведінки. На жаль, вони не до кінця розуміють, якої шкоди та страждань завдають. Булери вважають смішними знущання зі слабшої дитини, а коли отримують схвалення зі сторони однолітків, відчувають себе сильними лідерами. Причини того, що діти починають цькувати інших можуть бути самими різноманітними. Одні булять, тому що самі страждають від насильства (вдома, у спортивній секції, наслідки військової агресії тощо). Таким чином вони виміщають свій біль та злість через знущання і приниження слабших за себе. Інші діти булять задля встановлення свого авторитету в колективі однолітків, а відчуття переваги над іншими приносить їм задоволення.

Важливо те, що дитині, яка булить інших, увага та допомога потрібна не менше, ніж тій, яка страждає від булінгу.

Працюючи з дитиною-булером треба дотримуватись наступних правил:

- відверто поговоріть з дитиною про те, що відбувається, з'ясуйте як вона ставиться до своїх дій і як реагують інші діти. Ви можете почути, що «всі так роблять», або «він заслуговує на це»;

- уважно вислухайте дитину і зосередьтеся на пошуку фактів, а не на своїх припущеннях;

- не применшуйте серйозність ситуації – глузування, бійки та інші форми агресивної поведінки це не просто дитячі жарти та цілком природна частина дитинства;

- ретельно поясніть, які дії вважаються переслідуванням інших:

 цькування,

 образливі прізвиська,

 загрози фізичного насильства,

 залякування,

 висміювання,

 коментарі з сексуальним підтекстом,

 бойкот іншої дитини або підбурювання до ігнорування,

 плітки,

 публічні приниження,

 штовхання,

 плювки,

 псування особистих речей,

 принизливі висловлювання або жести;

- діти, які булять, заперечують це так довго, настільки можуть. Спокійно поясніть дитині, що її поведінка може завдати шкоди не тільки жертві, а й усім оточуючим. І щодалі це заходитиме, тим гірше булінг впливатиме на всіх учасників;

- дайте зрозуміти дитині, що агресивна поведінка є дуже серйозною проблемою, і ви не будете терпіти це в майбутньому. Чітко і наполегливо, але без гніву, попросіть дитину зупинити насильство;

- скажіть дитині, що їй потрібна допомога, а тому Ви тимчасово триматимете зв'язок з учителями, щоб упевнитись що дитина намагається змінити ситуацію;

- загрози та покарання не спрацюють. Можливо, на якийсь час це припинить булінг, та в перспективі це може тільки посилити агресію і невдоволення;

- буде зайвим концентрувати увагу на відчуттях дитини, яку булять. Той, хто виявляє агресію, як правило відсторонюється від почуттів іншої людини;

- агресивна поведінка та прояви насильства можуть вказувати на емоційні проблеми дитини та розлади поведінки.

Форми роботи для протидії цькуванню.

- Класні години. Вони не мають стати рутиною. Короткі, але часті розмови значно ефективніші за тривалі, але епізодичні.

- Бесіди фахівців психологічної служби закладу освіти з дітьми.

- Загальношкільні квести та конкурси.

- Виставки плакатів, літератури тощо.

- Участь у різноманітних благодійних акціях.

- Читання та обговорення книг, де висвітлюється проблема цькування.

- Перегляд і обговорення кінострічок/відеороликів на аналогічну тему. Більшість учнів переймається почуттям жертви булінгу, коли бачать, що відбувається на екрані.

- Театралізовані постановки на тему булінгу. Правильний вибір акторів для спектаклю, хороша підготовка і гра допоможуть донести до глядачів принципи добра та поваги.

- Психологічні тренінги, рольові ігри.

У зв’язку з запровадженням воєнного стану та переходом закладів освіти на дистанційну форму навчання робота з профілактики та виявлення булінгу (цькування) в закладах освіти здебільшого проводиться дистанційно з використанням вебпростору.

Форми роботи онлайн:

- проведення вебінарів, вебконференцій, онлайн-студій та ін.;

- листування в вайбері та інших мобільних додатках, які призначені для спілкування;

- створення учнями власних оригінальних плакатів проти знущань. Якщо діти навчаються вдома, вони можуть розмістити роботи на сайті закладу освіти, віртуальній дошці оголошень за допомогою такого додатка, як Padlet, або створити слайд-шоу на Google Диску із відкритим доступом до файлів.

- розповсюдження інформаційно-просвітницьких матеріалів на сайтах закладів освіти, сторінках практичного психолога/соціального педагога, у соціальних групах в мережі інтернет, та ін.

Кожен із цих заходів розвиватиме у дітей соціальну та комунікативну компетенції, тобто здатність поважати думку інших людей і вміти пояснити свою позицію, ефективно співпрацювати в колективі.

1-20453_max_i.jpg

Алгоритм

організації та проведення протиепідемічних заходів при спорадичній захворюваності на скарлатину в дитячому закладі

 

З моменту ізоляції хворого забезпечити введення обмежувальних протиепідемічних заходів на групу/клас, де виявлений хворий, терміном 7 днів, протягом цього періоду не допускати:

  • дітей з ознаками захворювання в навчальний заклад;

  • прийому до групи/класу нових осіб та відсутніх більше 7 днів (дітей чи персоналу) без даних щодо перенесеного захворювання на скарлатину; у виключних випадках дозволяти відвідування групи при умові письмового попередження батьків про ризик захворювання;

  • дітей, працівників дитячих садків, шкіл, які відмовляються від лікування антибіотиками до колективу аж до зникнення симптомів;

  • проведення масових заходів, зборів, відвідування театральних вистав, спортивної та музичної зали, басейну.

 

Забезпечити:

  • щоденний огляд контактних дітей і дорослих, опитування, термометрію;

  • ведення листка медичного спостереження з зазначенням результатів термометрії, даних огляду шкіряних покривів, слизових оболонок, зіву;

  • надання копії листка про результати медичного спостереження за контактними до територіальних відокремлених підрозділів ДУ «Черкаський ОЦКПХ МОЗ»;

  • тимчасову ізоляцію осіб, підозрілих на захворювання скарлатиною, в ізолятор закладу та направлення їх до інфекціоніста або педіатра;

  • достатню кількість медичних термометрів, дезінфікуючих та миючих засобів у закладі;

  • використання засобів індивідуального захисту (маски) та обробку рук спиртовмісним антисептиком під час перебування в укриттях, а також ізоляцію (відокремлення) контактних осіб;

  • вологе прибирання приміщень закладу силами технічного персоналу з застосуванням миючих засобів, провітрювання приміщень, можливе ультрафіолетове опромінення повітря протягом 30 хвилин за відсутності людей з послідуючим провітрюванням;

  • проведення санітарно-освітньої роботи серед батьків, дітей та обслуговуючого персоналу закладу з профілактики скарлатини;

  • допуск перехворілих в колектив після клінічного одужання при наявності довідки від дільничного лікаря не раніше 21 дня з дня захворювання;

  • допуск хворих на ангіну з вогнища скарлатини, які виявлені протягом 7 днів з моменту реєстрації останнього випадку захворювання, в дитячі дошкільні заклади та початкові класи шкіл не раніше 22 дня з дня захворювання.

 

*Людина з діагностованою скарлатиною при відсутності лікування антибіотиками може бути заразною для оточуючих протягом 2-3 тижнів. Тому ізоляція в таких випадках має тривати протягом 21 дня від початку захворювання.

 

*Контактними вважати дітей та дорослих, які перебували в одному приміщенні з захворілим (хворий найбільш заразний в перші дні захворювання), при відсутності групової ізоляції класу школи - всього закладу (зміни, корпусу тощо).

Алгоритм

організації та проведення протиепідемічних заходів при спорадичній захворюваності на вітряну віспу в дитячому закладі

 

 

Після ізоляції хворого забезпечити введення обмежувальних протиепідемічних заходів на групу/клас, де виявлений хворий, терміном на 21 день з останнього дня відвідування закладу хворим, протягом цього періоду не допускати:

  • дітей з ознаками захворювання в навчальний заклад;

  • прийняття до групи/класу нових осіб (дітей чи персоналу), без даних щодо щеплень та перенесеного захворювання на вітряну віспу, у виключних випадках відвідування групи дозволяти при умові письмового попередження батьків про ризик захворювання дитини;

  • проведення масових заходів і зборів, відвідування театральних вистав, музичної та спортивної зали, басейну та ін.

Забезпечити:

  • щоденний медичний огляд контактних дітей і дорослих, опитування, термометрію;

  • ведення листка медичного спостереження з зазначенням показників температури тіла, даних огляду шкіряного покриву;

  • надання копії листка про результати медичного спостереження за контактними відокремлених підрозділів ДУ «Черкаський ОЦКПХ МОЗ» за адміністративною приналежністю;

  • тимчасову ізоляцію осіб, підозрілих на захворювання вітряною віспою, в ізолятор закладу та направлення їх у супроводі батьків до інфекціоніста/ педіатра;

  • достатню кількість медичних термометрів, дезінфікуючих та миючих засобів у закладі;

  • використання засобів індивідуального захисту (маски) та обробку рук спиртовмісним антисептиком під час перебування в укриттях, а також ізоляцію (відокремлення) контактних осіб;

  • вологе прибирання приміщень закладу силами технічного персоналу з застосуванням миючих засобів, провітрювання приміщень, можливе ультрафіолетове опромінення повітря протягом ЗО хвилин у відсутності людей з наступним провітрюванням;

  • проведення санітарно-освітньої роботи серед батьків, дітей та обслуговуючого персоналу закладу з питань профілактики вітряної віспи;

  • допуск реконвалесцента в колектив при повному клінічному одужанні та наявності довідки від дільничного лікаря.

 

*Контактними вважати дітей і дорослих, які перебували в одному приміщенні з захворілим ( хворий заразний в останні дні інкубації та до 5-го дня з моменту останнього висипання).

vitryanka.png

Увага ЛЕПТОСПІРОЗ!!!

зображення_viber_2024-01-29_20-22-55-614.jpg

Дітям про міну безпеку

Дії у разі виявлення вибухонебезпечних предметів
1.  Зупиніться, нічого не чіпайте. Зберігайте спокій, уникайте паніки. Запам’ятайте місце виявлення предмета.
2. Попередьте про виявлений предмет осіб, які поруч.
3. Якщо ви або люди навколо виконують якісь роботи – негайно припиніть їх.
4. Відійдіть самі і відведіть людей поруч якнайдалі (не менше 100 м) від знайденого предмета. Водночас відходити необхідно тим самим маршрутом (бажано слід у слід), яким ви прийшли. Якщо відходить група людей, то рухатися необхідно колоною по одному й так само, слід у слід.
5. Повідомте про виявлення підозрілого предмета в правоохоронні органи і спеціальні служби за телефонами 101 зі 102 (повідомлення необхідно робити без поспіху, чітко, із зазначенням точної адреси (орієнтирів) місця знаходження вибухонебезпечного предмета).
6. По можливості до прибуття правоохоронних органів або спеціальних служб вжити заходів щодо недопущення до небезпечної зони сторонніх людей. Негайно повідомити про виявлення підозрілого предмета в правоохоронні органи або спеціальні служби.
7.  У під’їзді будинку звертайте увагу на сторонніх людей і незнайомі предмети. Як правило, вибуховий пристрій у будівлі закладають у підвалах, на перших поверхах, біля сміттєпроводів, під сходами.

 

Як діяти, щоб не допустити появи вибухонебезпечних предметів на території установи

1. Щодня обходити закріплену територію та оглядати її.   
2. Не допускати складування будівельних матеріалів, сміття на території.  
3. Призначати чергових, які мають оглядати приміщення за 10–15 хвилин до початку й після закінчення заходів

 

Дії, якщо ваш дім виявився поблизу епіцентру вибуху

1. Обережно обійдіть усі приміщення, щоб перевірити, чи немає витоків води, газу, спалахів.
2. У темряві в жодному разі не запалюйте сірники чи свічки – користуйтеся ліхтариком.
3. Негайно вимкніть усі електроприлади, перекрийте газ, воду.
4. З безпечного місця зателефонуйте рідним і близьким і коротко повідомте про своє місцезнаходження, самопочуття.
5. Візьміть із собою документи, гроші, цінності та в разі необхідності ліки.
6. Надайте допомогу в евакуації дітям, літнім та важкохворим людям.
7. Перевірте сусідні квартири, будинки на наявність у них дітей, які на час оголошення евакуації залишилися без нагляду дорослих, повідомте про це представникам рятувальних служб.
8. Обов’язково замкніть свою квартиру.
9. Залишайте будинок спокійно, уникаючи паніки.


Якщо ви опинилися поблизу вибуху

1. Не намагайтеся наблизитися до епіцентру, щоб подивитися чи допомогти рятувальникам. Найкраще, що ви можете зробити, – покинути небезпечне місце.
2. У разі отримання повідомлення про евакуацію з дому дійте за вказівкою представників правоохоронних органів.

 

Кілька матеріалів з мінної безпеки доступних онлайн!

1. Інтерактивний онлайн-урок з інформацією про мінну безпеку та завданнями для дітей.

Всеукраїнський онлайн-урок з мінної безпеки для школярів

2. Поради, навчальні відео, комікси та брошури для дітей різного віку. Матеріали стануть у пригоді вчителям для планування уроків з мінної безпеки. А також батькам, щоб розповісти своїй дитині про правила поведінки з небезпечними предметами.

Як навчити дітей мінної безпеки

3. Посібник для педагогів, що допоможе спланувати уроки мінної безпеки. Він містить плани-конспекти уроків, поради щодо проведення занять у різних форматах і додаткові ресурси для вчителів.

Як розповідати школярам про мінну безпеку

4. Просвітницькі відеоролики для дітей, присвячені мінній безпеці

Відео із порадами 1,

Відео із порадами 2

Відео із порадами 3

Відео із порадами 4

5. Кілька важливих правил поведінки з небезпечними предметами

Правила поведінки при виявленні вибухонебезпечних предметів

Черкащині 70 років

На середній Наддніпрянщині у самому центрі України, по обидва береги Дніпра, розкинувся Черкаський край, який має славну історію, витоки якої губляться у далеких віках. Це край, де народились люди, що прославили Україну на весь світ: класик української літератури Тарас Шевченко; поет, журналіст і шістдесятник Василь Симоненко; військовий, політичний та державний діяч Богдан Хмельницький; політик, публіцист, літературний критик В'ячеслав Чорновіл та багато інших.

Напередодні відзначення сімдесятої річниці з дня заснування Черкаської області у нашій шкільній бібліотеці підготовлено добірку літератури, що дозволить більше дізнатись про рідний край, його минуле та сучасне, аби озброїтись знаннями для створення майбутнього.

 

bottom of page